робоча програма з курсу соціологія
Опис навчальної дисципліни
 

Найменування показників

Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень

Характеристика навчальної дисципліни

денна форма навчання

заочна форма навчання

Кількість кредитів  – 1

Галузь знань

0304 Право

(шифр і назва)

Нормативна

(за вибором)

 

Напрям підготовки

6.030401 Правознавство

(шифр і назва)

Модулів – 2

Спеціальність (професійне

спрямування):

 

 

Рік підготовки:

Змістових модулів – 2

Загальна кількість

годин – 36

2012-й

Лекції

Тижневих годин для денної форми навчання:

аудиторних –

самостійної роботи студента -

Освітньо-кваліфікаційний рівень:

бакалавр

 

8 год.

4 год.

Практичні, семінарські

8 год.

4 год.

Лабораторні

 год.

 год.

Самостійна робота

20 год.

28 год.

Вид контролю:

залік

 

Мета та завдання навчальної дисципліни

Мета курсу:

Опанування категоріальним апаратом соціології, формування у майбутніх спеціалістів системи знань про соціальну систему суспільства, розуміння сутності соціального життя та соціальної структури суспільства, а також навичок аналізу соціальних явищ і процесів, соціальної діяльності та поведінки.

 

Завдання курсу:

Теоретичні

В результаті вивчення соціології необхідно знати:

  • основні структурні елементи і рівні соціологічного знання;
  • основні категорії соціології;
  • еволюцію уявлень про суспільство та його походження;
  • складові елементи соціальної структури суспільства, сутність соціальної стратифікації;
  • основні соціологічні концепції особистості, соціологію сім’ї, молоді, праці.

Практичні

В результаті вивчення соціології необхідно уміти:

  • характеризувати об’єкт і предмет соціології, структуру соціологічного знання;
  • розкрити зміст основних етапів розвитку соціологічної думки;
  • охарактеризувати сутність, основні засади функціонування і розвитку суспільства;
  • аналізувати процеси в соціальній структурі суспільства;
  • розкрити об’єкт і предмет соціології молоді, сім’ї, політики
Програма навчальної дисципліни
МОДУЛЬ 1. ТЕОРІЯ, МЕТОДОЛОГІЯ ТА ІСТОРІЯ СОЦІОЛОГІЇ.

Тема 1. Соціологія як наука. Предмет і функції соціології.

Поняття соціології. Основні підходи до розуміння суспільства і людини. Соціологія як наука про соціальні спільноти. Типи соціальних спільнот. Соціальні інститути як механізми самоорганізації спільного життя людей та їх різновиди. Структура та функції соціології. Місце соціології у системі наук. Специфіка соціології за об’єктом і предметом дослідження.

 

Тема 2. Історичні етапи розвитку соціології.

Логіка виникнення соціології. Розвиток поглядів на суспільство і людину. О.Конт – засновник соціології. Соціальна статика і соціальна динаміка у вченні Конта. Предмет і методи соціології. Г.Спенсер як продовжувач позитивістської лінії у соціології. Ідея соціальної еволюції. Позитивістсько-натуралістичний напрям в соціології. Соціальний дарвінізм. Расово-антропологіна школа. Географічний напрям.соціологіна концепція марксизму та її кртичний аналіз. Соціологічний психологізм та його напрями. Соціологізм Е.Дюркгейма. “Розуміюча” соціологія М.Вебера. Німецька формаційна соціологія (Г.Зіммель, Ф.Тьонніс).

 

Тема 3. Сучасна соціологічна теорія.

Стан розвитку та специфічні риси сучасної соціології. Основні парадигми сучасного соціологічного знання та його структура. Теоретична соціологія: структурні та інтерпреативні парадигми. Структурний функціоналізм. Соціальна система та її складники. Проблема соціальної інтеграції. Соціологія конфлікту. Символічний інтеракціонізм. Поняття соціальної взаємодії. Феноменологічна соціологія. Основні принципи феноменологічного підходу до розуміння і пояснення соціальної реальності. Інтегральна соціологія П.Сорокіна. Теорія соціокультурної динаміки. Концепція конвергенції. Емпірична соціологія та її основні школи.

 

Тема 4. Становлення соціологічної думки в Україні.

Джерела вітчизняної протосоціології. Соціальна думка України кінця XVI – поч. XVII ст. Соціальна філософія Г.Сковороди. Початки української соціології. Характерні риси розвитку української соціології кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Соціологія радянського періоду та її криза. Основні напрями розвитку соціології у сучасній Україні.

Тема 5. Суспільство як цілісна система.

Системний підхід до суспільства в соціології. Аналіз суспільства з позицій детермінізму. Концепція суспільства в функціоналізмі і індивідуалізмі.

 

Тема 6. Особистість як суб’єкт і об’єкт суспільних відносин.

Особистість в соціології. Особистість – людина – індивід. Біологічне та соціальне в людині. Теорія розвитку особистості. Характерні риси особистості та її внутрішня духовна структура. Проблема соціалізації, соціальної адаптації та інтеріоризація. Ресоціалізація особистості в перехідних суспільствах.

 

Тема 7. Соціальна структура суспільства.

Поняття соціальної структури. Соціально-класова структура суспільства, тенденції змін у пострадянському періоді. Соціально-етнічна структура суспільства. Соціально-демографічна структура суспільства. Соціальна стратифікація та соціальна мобільність. Динаміка соціальної структури українського суспільства періоду реформи 90-х років.

 

МОДУЛЬ 2. СПЕЦІАЛЬНІ І ГАЛУЗЕВІ ТЕОРІЇ

 

Тема 1. Соціологія молоді.

Соціологія молоді як спеціальна соціологічна теорія. Соціологія молоді як складова державної молодіжної політики. Основні поняття і категорії соціології молоді. Сутність молоді та її основна соціальна якість. Соціальні характеристики молоді, її особливості та специфічні риси. Молодіжні проблеми та їх зміст. Державна молодіжна політика в Україні: складові та напрямки.

 

Тема 2. Соціологія сім’ї.

Сім’я як соціальний інститут і мала соціальна група. Специфіка соціологічного вивчення сім’ї. основні категорії соціологічного дослідження сім’ї, умови життя, структура шлюбу (нуклеарна і розширена сім’я; моногамія і полігамія; патріархальні а матріархальні родини тощо). Соціальні та індивідуальні функції сім’ї. Основні підходи до вивчення сім’ї в соціологічній думці: структурно-функціоналістський, інтеракціоністський, інституціональний тощо. Сучасна сім’я в Україні: стан, тенденції розвитку, перспективи.

 

Тема 3. Етносоціологія і соціологія нації.

Етносоціологія та предмет її дослідження. Зародження і розвиток етносоціологія у світовій та вітчизняній соціологічній думці. Методологічні підходи до вивчення етнічних спільнот. Проблема нації в працях вітчизняних та зарубіжних соціологів. Основні концептуальні

схеми соціології нації. Поняття національного відродження та його місце в соціології нації. Етносоціальний розвиток сучасної України: стан, проблеми, перспективи.

 

Тема 4. Соціологія культури.

Поняття культури та її визначення. Соціологічний підхід до вивчення культури і його специфіка. Центральні категорії соціології культури. Внутрішня структура культури та її форми. Соціальні функції культури. Методологічні засади соціологічного аналізу культури. Традиції соціокультурного мислення в Україні. Криза і відродження культури в суспільствах перехідного типу.

 

Тема 5. Соціологія політики.

Поняття і категорії соціології політики. Предмет і об’єкти соціології політики. Політика та її визначення у різних соціологічних школах і напрямах. Поняття влади як центральне в соціології політики. Основні складові соціології політики. Політична соціалізація індивіда. Соціологічні дослідження політичних процесів в Україні. Деполітизація населення та її причини. Основні тенденції розвитку політичного життя в Україні.

 

Тема 6. Соціологія праці й управління.

Основні етапи розвитку соціологічного знання про економічну сферу. Теорія економічного лібералізму А.Сміта та її соціальні аспекти. Праці Д.Рікардо і Т.Мальтуса, їх соціальне забарвлення. К.Маркс і соціологічна перебудова теоретичної економіки. Аналіз економічної сфери в концепціях М.Вебера і Е.Дюркгейма. взаємодія економічної та соціальної сфер у працях українських учених М.Тучан-Барановського і М.Ковалевського. Розробка предмету економічної соціології Т.Парсоном і Н.Смелзером. концепції індустріального і постіндустріального суспільства. Основні напрями досліджень соціології праці й управління та предмет цієї науки.

 

Тема 7. Методика та техніка соціологічних досліджень.

Підготовка до проведення конкретно-соціологічного дослідження та його етапи. Розробка програми конкретно-соціологічного дослідження. Розрахунок і обґрунтування вибірки. Основні методи конкретно-соціологічного дослідження. Основні комп’ютерні програми обробки первинної соціологічної інформації. Стратегічний і робочий плани конкретно-соціологічного досліджень.

Структура навчальної дисципліни
 

Назви змістових модулів і тем

Кількість годин

денна форма

Заочна форма

усього

у тому числі

усього

у тому числі

л

п

лаб

інд

с.р.

л

п

лаб

інд

с.р.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Змістовий модуль 1. «ТЕОРІЯ, МЕТОДОЛОГІЯ ТА ІСТОРІЯ СОЦІОЛОГІЇ»

Тема 1. Соціологія як наука. Предмет і функції соціології

2

1

 

 

 

1

3

 

1

 

 

2

Тема 2. Становлення і основні етапи історичного розвитку соціології

1

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

2

Тема 3. Сучасні соціологічні теорії

2

 

1

 

 

1

3

1

 

 

 

2

Тема 4. Суспільство як цілісна система

5

2

1

 

 

2

5

1

 

 

 

4

Тема 5. Особистість як суб’єкт і об’єкт суспільних відносин

3

2

1

 

 

2

3

 

1

 

 

2

Тема 6. Соціальна структура суспільства

3

2

1

 

 

2

2

 

 

 

 

2

Разом за змістовим модулем 1

16

4

4

 

 

8

18

2

2

 

 

14

Змістовий модуль 2. «СПЕЦІАЛЬНІ І ГАЛУЗЕВІ ТЕОРІЇ»

Тема 1. Соціологія молоді

2

1

 

 

 

1

2

 

 

 

 

2

Тема 2. Соціологія сім’ї

2

1

 

 

 

1

3

 

1

 

 

2

Тема 3. Етносоціологія і соціологія нації

3

 

1

 

 

2

3

 

1

 

 

2

Тема 4. Соціологія культури

3

 

1

 

 

2

2

 

 

 

 

2

Тема 5. Соціологія політики

4

1

1

 

 

2

3

1

 

 

 

2

Тема 6. Соціологія праці й управління

4

1

1

 

 

2

3

1

 

 

 

2

Тема 7. Методика та техніка соціологічних досліджень

2

 

 

 

 

2

2

 

 

 

 

2

Разом за змістовим модулем 2

20

4

4

 

 

12

18

2

2

 

 

14

Усього годин

36

8

8

 

 

20

36

4

4

 

 

28

 

Теми семінарських занять

1. Сучасні соціологічні теорії.

2. Суспільство як цілісна система

3. Особистість як суб’єкт і об’єкт суспільних відносин.

4. Соціальна структура суспільства.

5. Етносоціологія і соціологія нації.

6. Соціологія культури

7. Соціологія політики

8. Соціологія праці й управління.

Самостіна робота

1. Соціологія як наука. Предмет і функції соціології.

2. Сучасні соціологічні теорії.

3. Суспільство як цілісна система.

4. Особистість як суб’єкт і об’єкт суспільних відносин.

5. Соціальна структура суспільства.

6. Соціологія молоді.

7. Соціологія сім’ї

8. Етносоціологія і соціологія нації.

9. Соціологія культури.

10. Соціологія політики.

11. Соціологія праці й управління.

12. Методика та техніка соціологічних досліджень

Методи навчання
Комплексне використання різноманітних методів організації і здійснення навчально-пізнавальної діяльності студентів та методів стимулювання і мотивації їх навчання, що сприяють розвитку творчих засад особистості майбутнього фахівця з правознавства з урахуванням індивідуальних особливостей учасників навчального процесу й спілкування.

З метою формування професійних компетенцій широко впроваджуються інноваційні методи навчання, що забезпечують комплексне оновлення традиційного педагогічного процесу. Це, наприклад, круглий стіл, дискусії, дебати.

Методи контролю
Педагогічний контроль здійснюється з дотриманням вимог об’єктивності, індивідуального підходу, систематичності і системності, всебічності та професійної спрямованості контролю.

Використовуються такі методи контролю (усного, письмового), які мають сприяти підвищенню мотивації студентів-майбутніх фахівців до навчально-пізнавальної діяльності. Відповідно до специфіки фахової підготовки перевага надається усному та практичному контролю.

Рекомендована література
Базова
  1. Соціологія: Пос. для студ. вузів (За ред. В.Городаненка). – К.,2003.
  2. Соціологія. Загальний курс. – К., 2000.
  3. Соціологія: Терміни, поняття, персоналії. Навч. словник-довідник/За ред. В.М.Пічі. – Львів, 2002.
  4. Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – К., 2003. - № 2.
  5. Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – К., 2004. - № 3.
  6. Учебный социологический словарь. – М., 2001.
  7. Современная западная социология. Словарь. – М., 2000.
  8. Захарченко М.В., Погорілого О.І. Історія соціології (від античності до початку ХХ ст.). – К., 1993.
  9. Радугин А.А., Радугин К.А. Социология: курс лекций. – М., 2003.
  10. Социология в схемах. – М., 2000.
Допоміжна
  1. Амелин В.Н. Социология политики. – М., 1992.
  2. Баньковская С.П. Инвайронментальная социология. – Рига, 1991.
  3. Бебик В.Н., Головатий М.Ф., Рехкало В.А. Політична культура сучасної молоді. – К., 1996.
  4. Етнонаціональний ровиток України: терміни, визначення, персоналії. – К., 1993.
  5. Культура сучасної молоді. – К., 1996.
  6. Как провести социологическое исследование. – М., 1994.
  7. Лекції з історії світової та вітчизняної культури. – Львів, 1994.
  8. Молодь України: стан, проблеми, шляхи розв’язання. – К., 2000.
  9. Овчаренко В.И., Грицанов А.А. Социологический психологизм. – Минск, 1996.
  10. Піча В.М., Черниш Н.И., Кондратик Л.Й. З історії української соціологічної думки. – Львів., 1996.
  11. СОЦИС – 2002, № 1,4.
  12. Політика і час. – К., 2004. - № 11.
  13. Феномен человека: антология. – М., 1996.
  14. Фромм Э. Душа человека. – М., 1992.
  15. Черниш Н.Й. Соціологія молоді: конспект лекції. – К., 2000.
Інформаційні ресурси
Загальна соціологія - Примуш М.В. http://pidruchniki.ws/15840720/sotsiologiya/zagalna_sotsiologiya_-_primut_mv

Соціологія - Вербець В.В. http://pidruchniki.ws/15840720/sotsiologiya/sotsiologiya_-_verbets_vv

Соціологія - Герасимчук А.А. http://pidruchniki.ws/15840720/sotsiologiya/sotsiologiya_-_gerasimchuk_aa

Обговорення
Обговорити (0 коментарів)

Авторизація:

Реєстрація / Забули пароль?
Публікація
Назва:
робоча програма з курсу соціологія
(Робоча програма / Учбовий план)
Дата изменения:
12 березня 2013р., 11:23 AM
Оцінка:
Всього оцінок: 0

Оцінювати публікації можуть тільки зареєстровані користувачі

Просмотров: 10605

Опитування Наскільки легко користуватися системою "Херсонський Віртуальний університет"?
1 98
2 25
3 25
4 23
5 57
6 32
7 52
8 44
9 48
10 119
Всього голосів: 523
Результати...
Зареєструйтесь, щоб голосувати
Всі закладки...